You are currently viewing Bierzmowanie Polski 1979 – Pierwsza pielgrzymka do Ojczyzny

Bierzmowanie Polski 1979 – Pierwsza pielgrzymka do Ojczyzny

„Bierzmowanie Polski 1979 – Pierwsza pielgrzymka do Ojczyzny”. Papieskie homilie, zdjęcia fotograficzne i niepublikowane dotąd dokumenty krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – to wszystko można było zobaczyć na wystawie poświęconej pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski w 1979 r. Honorowy patronat nad wystawą objął ks. kardynał. Stanisław Dziwisz, który w słowie wstępnym w katalogu napisał m.in.: „Wystawa „Bierzmowanie Polski-1979” zorganizowana dla upamiętnienia 30. rocznicy pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski, oddaje w sposób najistotniejszy to, czego dokonał nasz Papież podczas historycznych dni pielgrzymki do Ojczyzny od 2 do 10 czerwca 1979 r. Doświadczyliśmy wówczas umocnienia w wierze całego naszego Narodu oraz potwierdzenia jego chrześcijańskiej tożsamości. (…) To wielkie bierzmowanie dziejów przeszło do historii, a dokonało się w nas”.
Pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego stała się czymś wyjątkowym nie tylko w aspekcie religijnym lecz również w wymiarze społecznym i narodowym. Polacy zniewoleni przez totalitarny system potrzebowali jakiegoś czytelnego znaku, wsparcia moralnego i duchowego.

Ks. Czesław Bogdał autor koncepcji wystawy napisał we wstępie do katalogu wystawy: „W tej szarej i trudnej rzeczywistości schyłku lat siedemdziesiątych z całego bogactwa papieskiego przesłania najbardziej nośne zdawały się nam słowa, które trafiały w to, co najbardziej nas bolało. A bolało nas kłamstwo i zniewolenie, obecne we wszystkich dziedzinach życia. Pragnęliśmy Prawdy, pocieszenia i wsparcia, i Ojciec Święty nas pocieszał i wspierał (…) po trzydziestu latach, jakie minęły od tego pamiętnego czerwca, warto na nowo wczytać się w to, co dzień po dniu mówił do nas Ojciec Święty. Pielgrzymka jest już wydarzeniem historycznym, ale jej przesłanie nadal jest żywe i wciąż zadziwiająco aktualne, jakby napisane dla Polaków pierwszej dekady XXI wieku”.
Na wystawę, którą uroczyście otwarto w dniu 9 czerwca 2009 r. w siedzibie Instytutu złożyły się: zdjęcia fotograficzne i fragmenty najważniejszych przemówień oraz dokumentów poprzedzających pielgrzymkę do Polski, zdjęcia fotograficzne i cytaty papieskich homilii, a także świadectwa osobistych przeżyć i refleksji związanych z pielgrzymką osób znanych z życia kulturalnego oraz publicznego, wreszcie dokumenty z IPN-u świadczące o tym, jak bardzo komunistyczna władza obawiała się przyjazdu do Polski Ojca Świętego.
Warto podkreślić, że zorganizowana wystawa była jedną z pierwszych inicjatyw powstałego w marcu 2009 r. Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Dotychczasowe miejsca prezentacji wystawy:
czerwiec 2009 – Galeria Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie

styczeń-czerwiec 2011 – Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu

czerwiec-sierpień 2011 – Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach

kwiecień-maj 2012 – Galeria „Tyle światów” w Oświęcimskim Centrum Kultury


 58 plansz o wymiarach ok.  100 x 70 cm z aluminiowymi ramkami

Szczegółowe informacje dotyczące warunków wypożyczenia wystawy do uzgodnienia.

{gallery}wystpielgrz{/gallery}